کفاره

پرسش: مقدار کفاره چقدر است؟
پاسخ : یک مد طعام به طور تقریبی هفتصد و پنجاه گرم، که باید به فقرا نان، گندم و امثال این دو داده شود و قیمت کفایت نمی کند؛ مگر آنکه پول را به او بدهد که او به وکالت از دهنده پول طعام تهیّه کند و اطمینان به تهیّه آن نیز داشته باشد.

 

پرسش: آیا کفاره را می‌توان به فقیر سیّد داد؟
پاسخ: بله حتی غیر سیّد هم می تواند کفاره را به سیّد فقیر بدهد فقط زکات واجب و فطریه را نمی‌تواند به سیّد فقیر بدهد.

 

پرسش: آیا در كفّارة روزه مي توان به جز گندم خوراکیهای دیگری مانند برنج ، لوبيا، عدس، ماش، ماکارونی و گوشت ... بدهند؟
پاسخ: بله از هر چیزی که در عرف مردم عنوان طعام (چیزی که مردم در وعده های غذایی مصرف می کنند) داشته باشد می توانند کفاره بدهند مشروط به اینکه وزن آن یک مد ( به طور تقریبی ۷۵۰ گرم) باشد. و هرکدام از آنها را انتخاب کنند باید یا از خود آنها بدهند و یا قیمت آن را بپردازند. که البته قیمتهای آنها متفاوت است. و نسبت به گندم بالاتر خواهد بود.

 

پرسش : به چه دلیل در کفاره (فدیه) از عنوان طعام یاد می کنید؟
پاسخ: زیرا در قرآن مجید سوره بقره آیه ۱۸۴چنین آمده است:
أَيَّامًا مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ .
بنابراین آیه نام دیگر کفاره فدیه می باشد. و طعام به هر چیزی که عرف مردم در وعده های غذایی مثل صبحانه و شام مصرف می کنند گفته می شود مانند گندم، جو، نان، برنج، لوبیا، خرما، سبزی، حلیم، آش، ماکارونی و...

 

پرسش: با عنایت به انحصار مصرف کفاره در طعام اگر کسی کفاره را بر اساس برنج به کارت یا صندوق ویژه کفارات واریز کند چگونه از نان و گندم تفکیک می کنند ؟
پاسخ: اگر همه کفارات جمع آوری شده را در تهیه نان یا آرد یا گندم برای فقرا مصرف کنند مشکلی پیش نمی آید از این رو کسانى که قیمت برنج را واریز کرده اند نان بیشترى از طرف آنان به فقراء داده می شود و ثواب بیشتر ی هم خواهند داشت.
و چنانچه همه افراد، قیمت برنج را واریز می کردند باز همین سوال پیش می آمد که چه برنجی را برای فقرا تهیه کنند زیرا قیمت انواع برنج متفاوت است . ولی اگر همه وجوه جمع آوری شده را برای نان مصرف کنند مشکلی پیش نمی آید. و آنان که می خواهند به طور حتم برنج به دست فقیر برسد باید خودشان برنج تهیه کنند وبه دست فقیر برسانند.
و باید دانست که این مسئله در مورد فطریه پیش نمی آید چون در مورد فطریه محدودیت مصرف نیست و فقیر می تواند با آن نیازمندیهای خود را اعم از خوراک،پوشاک و... تامین کند.

 

 

شنبه, 13 ارديبهشت 1399 ساعت 11:54