منابع موضوعی مهدویت

1-اصالت مهدویّت

 • 1-معجم الاحادیث الامام المهدی علیه السّلام. زیر نظر علی کورانی. قم: بنیاد معارف اسلامی ، وزیری ، 8 جلد ، عربی.
  این موسوعه حاوی ۱۸۶۱ حدیث از احادیث و روایات منقول از پیامبر اکرم و ائمه علیهم‌السلام درباره مهدی موعود علیه‌السلام و مسائل مربوط به زندگی و غیبت ایشان است که بر اساس ۴۰۰ منبع از منابع و مصادر روایی شیعه و اهل سنت سامان‌دهی شده و در آن پس از نقل هر حدیث، نخست به شرح و بیان مفردات و لغات آن پرداخته شده و سپس تمام مصادر آن همراه با اختلاف نسخ و منابع به طور مفصل بیان شده است. (wikifegh.ir)

2- سوشیانت یا سیر اندیشه ایرانیان درباره: موعود آخرالزمان. علی اصغر مصطفوی. تهران: مؤلف ، رقعی ، 244 ص ، 1361 ش.

 • براى فهمِ چگونگى پدیدارى اندیشه ى موعود در ذهن بشر باستانى ودرک تفاوت ماهوى آن با نگرش دینى، باید زندگانى بشر را نگاهى دوباره افکند; زندگانى اى که بى گمان آسان وبى دغدغه نیست: سیل وزلزله، پیرى وبیمارى، گرسنگى وتشنگى، جاه طلبى وزیاده خواهى وبالاخره نیازهاى بغرنج عاطفى، همه وهمه در کنار دل مشغولى هاى فلسفى ودینى، سبب شده اند تا در یک کلام، حیات خاکى به عرصه ى پیکار مانند شود; پیکارى براى بقا ودستیابى به آسایش توأمانِ جسمى وروانى. او با ذهن شدیداً فلسفه گراى خود چرخه ى دایمى طبیعت را تجلى قانونى کیهانى مى دید که بر تمام شؤون زندگى حاکم است، قانونى که به زشت کارى وشقاوت پایان مى دهد ونیکورزى را ارج مى نهد. او از مشاهدات خود به این نتیجه مى رسید که روزگارانى پیش، در عصرى زرین وسرشار از نیکى به سر مى برده است. دورانى سراسر خوشى وآسایش هم چون بهار.... وبى گمان بود که عاقبت در گذر از چرخه ى بزرگ زمان، به همان دوران طلایى واصل خواهد شد....

3- ذهنیت مستشرقین (پژوهشی در اصالت اندیشه مهدویت و نقد گفتار شرق شناسان). عبدالحسین فخاری. تهران: آفاق ، رقعی ، 110 ص ، چ سوم ، 1378 ش.

 • در بخش اول، نویسنده با استناد به مدارک اصیل اسلامی، به بررسی اصالت یا عدم اصالت مهدویت و رفع توهم ساختگی بودن تفکر مهدویت توسط شیعه و عدم اعتقاد دیگر گروه‌ها به آن پرداخته است و بر این پایه، ابتدا از قرآن شروع کرده ، بعد از نگاهی گذرا به روایات و تکیه بر مدارک عامه ، گه گاهی از دریای احادیث شیعه نیز بهره برده است.
  در بخش دوم، مؤلف به بررسی این موضوع که چه عواملی باعث اظهار نظر چند شرق شناس یا نویسنده برخلاف نصوص و اجماع فرقین، پرداخته است.
  در فصل سوم، مؤلف با اشاره به این که از جمله عوامل و بهانه‌های انکار منکران، وجود مهدی نماهایی است که گروهی را فریفته و به فساد برخواسته‌اند، برای روشن تر شدن این عامل مهم، به نقد و بررسی دو نمونه از محصول حرکت متمهدیان؛ یعنی «قادیانیه» و «بهائیه» پرداخته است.
  پی آمد و نتیجه چهارم، رسیدن به این نتیجه است که مهدویت در تشریع اسلام، اصالتی ویژه دارد و کسی که این رکن اساسی را نادیده انگارد، همانند کسی است که دیگر ارکان این نهاد را انکار کرده باشد.

4- منجی به روایت اسلام و مسیحیت (ترجمه المخلّص بین الاسلام و المسیحیّة). باسم الهاشمی. ترجمه محسن احتشامی نیا. تهران: آفاق ، وزیری ، 232 ص ، چ دوم ، 1386ش.

 • در بخش اول، مؤلف به منجى از ديدگاه مسلمانان پرداخته و در فصل‌هايى بسيار فشرده، مباحث مهمى از قبيل انتظار در بين مسلمانان، تولد امام مهدى(ع)، مادر امام(ع)، غيبت و دلايل آن را به رشته تحرير درآورده است.
  در بخش دوم، به بعثت حضرت مسيح(ع) اشاره شده است و سعى شده تا به اين سؤالات پاسخ داده شده و مشخص شود كه حقيقت عروج حضرت مسيح(ع) و بازگشت ايشان چيست و چه چيزى از خلال انجيل‌ها دانسته مى‌شود و بيان شخص حضرت مسيح(ع) در اين باره چيست؟
  نویسنده در بخش سوم، به‌دور از تعصب و با استناد به انجيل‌هاى چهارگانه قانونى مورد قبول و تأييد كلسيا و مسيحيان، در صدد كشف حقيقت اتحاد آينده اسلام و مسيحيت بوده و در پى آن است تا با بررسى تطبيقى هر دو دسته متن‌هاى اين دو دين آسمانى، اين نكته را آشكار سازد كه آيا هدف و آينده مشتركى بين اين دو دين الهى وجود دارد يا نه؟ مؤلف با اين تطبيق بين دو دين، به‌عنوان نمونه نه انحصار، هدف فرود آمدن مسيح (ع) و هدف ظهور حضرت مهدى(عج) را بررسى كرده، آنگاه به برخى جزئياتى كه آن دو پيشواى آسمانى در صدد پياده كردن آنند، وارد شده تا معلوم شود كه آيا اين جزئيات، چيز واحدى است يا با هم تفاوت دارد. او به‌خوبى اثبات مى‌كند كه برپايى ملكوت خدايى حضرت مسيح(ع) كه در سراسر انجيل بسيار درباره آن سخن رفته و ايجاد حكومت واحد جهانى حضرت مهدى(ع)، در واقع يك چيز است و عيسى(ع) هنگام بازگشت به زمين، امام دوازدهم شیعیان را در تشكيل اين حكومت يارى خواهد كرد. وى معتقد است در حقيقت مسلمانان و مسيحيان جهان سرنوشت مشتركى را انتظار كشيده و خواستار يك چيزند.

1-1-مهدویّت در قرآن

1- سیمای حضرت مهدی علیه السّلام در قرآن. سیّد هاشم حسینی بحرانی. ترجمه سیّد مهدی حائری قزوینی. تهران: آفاق ، وزیری ، 584 ص ، چ ششم ، 1386 ش.

 • دسته‏ اى قابل توجّه از آيات قرآن مجيد به امام غائب عجَّل اللّه‏ تعالى‏ فرجه اشاره دارند و به غيبت و ظهور آن حضرت. مرحوم علاّمه سيّد هاشم حسينى بحرانى 120 آيه از اين دسته آيات را در «المـَحَجّة في ما نزل في القائم الحجّة عليه‏ السلام» گِردآورده‏ است. او در ذيل هر آيه ـ كه بر ترتيب شماره‏ ها و سُوَر فعلى آمده‏ اند ـ حديث يا احاديثى مسند مى‏ آورد كه اين تفسير در آن راهنمايى شده‏ است. مصحّحِ متن عربى و مترجمِ كتاب به فارسى، آقاى سيّد مهدى حائرى قزوينى، 13 آيه‏ ى ديگر، به روش نويسنده بدان استدراك كرده‏ و نيز فهرست راهنمای آيات و مآخذ تحقيق را بدان افزوده‏ اند.

2- گزیده ای از کتاب سیمای حضرت مهدی علیه السّلام در قرآن. سید هاشم حسینی بحرانی. تهران: آفاق ، رقعی ، 264 ص ، چ اول ، 1393 ش.

 • کتاب پیش رو خلاصه‌ای از «سیمای حضرت مهدی علیه السلام در قرآن است. مقدمه‌ای مفصل با موضوع فهم قرآن در کلام معصومین علیهم السلام توسط دکتر محمد دولتی در ابتدای کتاب نگاشته شده است. محتوای کتاب به مانند کتاب اصلی به ترتیب آیات قرآن است و در ذیل هر آیه روایات مرتبط با حضرت مهدی علیه السلام آورده شده است. موضوع روایت‌ها بیشتر در مورد ویژگی‌های حضرت، دوستان و دشمنانشان، قیام ایشان، شرایط قبل و بعد از ظهور ، علت خروج و نشانه‌های ظهورشان می باشد. 

 

2-1-مهدویّت در روایات اهل تشیع

1- آفتاب در نگاه خورشید (جلوه های حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در کلام امام رضا علیه السلام). مرتضی طاهری. کرج: عهد ، رقعی ، 144 ص ،چ اول ، 1381 ش.

2- جلوه های مهدوی در کلمات رضوی علیه السلام. سید محمدباقر ابطحی اصفهانی. ترجمه سید محمد سجادی اصفهانی. قم: بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود علیه السلام ، رقعی ، 128 ص ، چ دوم ، 1391 ش.

3- موعود غدیر. اصغر صادقی. تهران: آفاق ، رقعی ، 88 ص ، چ ششم ، 1386 ش.

4- دلیل آفتاب. محمدحسین رحیمیان. قم: دلیل ما ، رقعی ، 207 ص ، چ دوم ، 1382 ش.

 

 3-1-مهدویّت در روایات و دیدگاه های اهل تسنّن

1- اتفاق در مهدی موعود علیه السلام. علی اکبر قرشی. قم: دفتر انتشارات اسلامی ، رقعی ، 104 ص ، چ پنجم ، 1381 ش.

2- من هو المهدی علیه السلام؟. الشیخ ابوطالب التجلیل التبریزی. قم: موسسه النشر الاسلامی ، وزیری ، 560 ص ، چ چهارم ، 1425 ق ، عربی.

3- مهدی کیست؟. ابوطالب التجلیل. ترجمه جلیل تجلیل. تهران: سروش ، رقعی ، 339 ص ، چ سوم ، 1383 ش.

4- موعود اهل سنت (مهدی پژوهی در آثار اهل سنت). علی دژاکام. تهران: موعود عصر ، وزیری ، 344 ص ، 1390 ش.

5- طبقات راویان احادیث مهدویت از طریق اهل سنت. عبدالکریم عبداللهی. مشهد: بنیاد پژوهشهای اسلامی ، وزیری ، 644 ص ، چ اول ، 1385 ش.

 

4-1-مهدویّت در نظم و نثر

1- نوای فراق. علی اصغر یونسیان. تهران: آفاق ، رقعی ، 535 ص ، چ اول ، 1376 ش.


2-شناخت حضرت مهدی علیه السّلام

1-2-کلیات

1- فرهنگ نامه مهدویت ، خدا مراد سلیمیان. تهران : بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عجل الله تعالى فرجه الشريف) ، وزیری ، فارسی ، 453 ص ، چ اول ، 1383 ش.

2- فرهنگ موعود ، حسین کریمشاهی بیدگلی. قم : ناصر ، وزیری ، فارسی ، 278 ص ، چ اول ، 1377 ش.

3- موعودنامه ، مجتبی تونه ای. قم : مشهور ، وزیری ، فارسی ، 800 ص ، چ اول ، 1383 ش.

 

2-2-امامت

1- معرفت امام عصر علیه السّلام. سید محمد بنی هاشمی. تهران: نیک معارف ، وزیری ، 432 ص ، چ پنجم ، 1386 ش.

 • این کتاب پس از ذکر احادیثی درباره لزوم شناخت امام علیه السّلام، در معرفی مجموعه مطالب کتاب می‏نویسد: … چطور معرفت امام علیه السّلام این قدر اهمیت پیدا می‏کند؟ مگر شناخت امام علیه السّلام چیست که این همه برکات دارد؟ درک زمان ظهور حضرت مهدی علیه السّلام و… معرفت امام چیست که اثرش چنین فضیلتی است و چگونه به دست می‏آید؟ کتاب معرفت امام عصر علیه السّلام تلاش شده تا پاسخ روشن و ساده‏ای به این پرسش‏ها داده شود. به گونه‌ای که خواننده با خواندن آن بتواند تا اندازه‌ای در ابعاد گوناگون مطلب را بشناسد و وظیفه خود را در مورد آن بفهمد. (khedmatgozaran.com)

 

1-2-2-شباهت به پیامبران
1-1-2-2-شباهت به موسی علیه السّلام
2-2-2-مهر و رأفت به دیگران

1- مهر بیکران. محمد حسن شاه آبادی. قم : مسجد مقدس جمکران ، رقعی ، فارسی ، 134 ص ، چ پنجم ، پاییز 1382 ش.

2- چشمه سار مهر. نادر فضلی. تهران : مهر آوران ، رقعی ، فارسی ، 80 ص ، چ سوم ، 1386 ش.

3- نسیم زندگی. حسین فریدونی. تهران: نبأ ، پالتویی ، 60 ص ، چ اول ، 1383 ش.

 
3-2-2-دستگیری از درماندگان

 

3-2-زندگینامه حضرت مهدی علیه السّلام

1- امام مهدی علیه السّلام از ولادت تا ظهور. سید محمد کاظم قزوینی. ترجمه حسین فریدونی. تهران: آفاق ، وزیری ، 752 ص ، چ سوم ، 1386 ش.

 • این مجموعه شامل بیست و چهار فصل زیر میباشد:
  • فصل اول: امام زمان علیه السّلام کیست؟
  • فصل دوم: نام و نسب حضرت.
  • فصل سوم: بشارات قرآن.
  • فصل چهارم: بشارات احادیث نبوی.
  • فصل پنجم: بشارات احادیث اهل بیت علیهم السّلام.
  • فصل ششم: آیا امام زمان علیه السّلام به دنیا آمده است؟
  • فصل هفتم: چگونه از دیده ها نهان شده است؟
  • فصل هشتم: پنهانی کوتاه مدت.
  • فصل نهم: نایبان چهارگانه.
  • فصل دهم: چه کسانی در غیبت کوتاه ، آن حضرت را دیده اند؟
  • فصل یازدهم: پنهانی بلند مدت.
  • فصل دوازدهم: چه کسانی در غیبت بلند ، آن حضرت را دیده اند؟
  • فصل سیزدهم: چگونه تا امروز عمر کرده است؟
  • فصل چهاردهم: هنگام ظهور.
  • فصل پانزدهم: اوصاف و علائم آن حضرت.
  • فصل شانزدهم: نشانه های ظهور.
  • فصل هفدهم: مدعیان دروغین مهدویت و مهدی خوانده ها.
  • فصل هجدهم: چگونگی و محل ظهور.
  • فصل نوزدهم: چگونگی تسلیم شدن قدرت ها.
  • فصل بیستم: چگونگی حکومت به هنگام ظهور.
  • فصل بیست و یکم: جامعه در عصر ظهور.
  • فصل بیست و دوم: شمار سالهای زمامداری.
  • فصل بیست و سوم: پایان زندگی آن حضرت.
  • فصل بیست و چهارم: پس از آن حضرت ... .

2- خسرو خوبان. داوود صفر زاده. تهران: آفاق ، رقعی ، 128 ص ، چ اول ، 1398 ش.

 • این کتاب گزارشی است از تولد تا آغاز غیبت کبرای امام عصر علیه السلام در سه بخش به شرح زیر:
  • «سایه های امید» که بیانگر کیفیت ولادت آن حضرت است.
  • «آغاز انتظار» از زمان تولد آن حضرت تا ایام شهادت پدر بزرگوارشان را ترسیم می نماید.
  • «فتنه های روزگار» بیان مختصری به امامت ایشان در ایام صغرا و نیز اشاره اجمالی به مشکلات غیبت کبرا دارد

3- پیشوایان معصوم علیهم السّلام (جلد ششم، پژوهشی کوتاه در زندگی امام مهدی علیه السّلام). سید علی حسینی میلانی. قم: حقاق اسلامی ، رقعی ، 106 ص ، چ اول ، 1393 ش.

4- آن سوی شب (نگاهی گذرا به زندگانی حضرت مهدی علیه السّلام). سعید آل رسول. تهران: نیک معارف ، رقعی ، 80 ص ، چ پنجم ، 1380 ش.

 • این کتاب چهاردهمین جلد ازمجموعه هدایتگران است که در آن گوشه هایی مهم و موثر از زندگانی امام عصر علیه السّلام برای همگان ، به ویژه نوجوانان و جوانان بیان شده است.

 

1-3-2- مادر

1- خاتون عشق (داستان زندگی نرجس خاتون ، مادر گرامی امام زمان عجل الله تعالی فرجه). زهرا زواریان. تهران: قدیانی ، رقعی ، 100 ص ، چ پنجم ، 1382 ش.

 • این کتاب داستان زندگی نرجس خاتون مادر امام زمان (عج) است. نویسنده در فصل اول به روایت حضور کنیزان رومی در کشتی ای می پردازد که به سمت بین النهرین در حرکت است. در این میان ملیکه نوه امپراتور روم نیز حضور دارد که به خواست خود، از دربار گریخته است.
  در فصل بعد نویسنده به روایت جشن ازدواج ملیکه در دربار روم که از لحاظ زمانی قبل از ماجرای اسارت است، می پردازد.
  در فصل آخر نویسنده داستان چگونگی رسیدن نرجس خاتون را به منزل امام علی النقی علیه السّلام و خواستگاری حضرت از او برای پسرش و ازدواج ایشان را به رشته تحریر درآورده و در نهایت با تولد امام زمان علیه السّلام داستان را به پایان می برد.

2- مفرد مذکر غایب (نمایشنامه ای پیرامون ولادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه). علی مؤذنی. قم: مسجد مقدس صاحب الزمان (جمکران) ، رقعی ، 144 ص ، چ سوم ، 1383 ش.

 • نمایش‌نامه «مفرد، مذکر، غایب» زندگی ملیکا یا نرجس‌خاتون مادر گرامی امام عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است، این نمایش‌نامه از آشنایی ایشان با کنیزی عرب که وظیفه‌ تدریس زبان عربی را دارد و واسطه‌ای برای تعبیر خواب‌های ملیکا و آشنا کردن هرچه بیشتر او با خاندان اهل بیت(علیهم‌السلام) و در نهایت ازدواج با شخص امام حسن‌ عسکری(علیه‌السلام) است.

 

2-3-2-میلاد

1- حدیث قبل از میلاد. سید مجتبی بحرینی. مشهد: آداب ، رقعی ، 107 ص ، چ اول ، 1378 ش.

2- حدیث شب میلاد. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 120 ص، چ اول، 1379 ش.

3- حدیث بعد از میلاد. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 136 ص، چ اول، 1380 ش.

4- گزارش لحظه به لحظه از ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف. محمدرضا انصاری. قم: دلیل ما ، رقعی ، 40 ص ، چ نوزدهم ، 1389 ش.

 • در معرفی این کتاب آمده است: «کتاب گزارش لحظه به لحظه از ولادت امام زمان علیه السّلام ۵ فصل به هم پیوسته دارد که از روم، محل زندگی نرجس، مادر آن حضرت شروع می‌شود و به روزهای ولادت آخرین امام شیعیان می‌رسد. "بانویی از روم"، "خانه امامت"، "در آستانه ولادت"، "میلاد قائم آل محمد" و "روزهای ولادت" عنوان فصل‌های این کتاب خواندنی هستند. نویسنده در مقدمه یادآور شده است که تمام این کتاب با مراجعه به منبع‌های معتبر تنظیم شده است».(fa.imamatpedia.com)

 
3-3-2-اسامی و القاب

1- نام محبوب. سید حسین حسینی. تهران: آفاق ، رقعی ، 160 ص ، چ سوم ، 1376 ش.

 • ... و عاشقان نام، «نام» پنهان از نظر، در جستجوى نام اويند تا بر زبانشان برانند و نجواى عشق و سرود فراق سر دهند و غم هجران حكايت كنند؛ زمانى از قيامش با نام «قائم» و گاهى از انتظارش با كلمه‏ «منتظَر» و ساعتى با هدايتش «هادى» و «مهدى» و روزى با يارى آن «منصور» نداى محبّت دهند و گاهى به تنهايى او بينديشند و او را «فريد» و «وحيد»... نام نهند و هم‏چنين به هر بهانه‏ اى يادى با نامى. اى مشتاق هجران كشيده! اكنون شرح آن «نام»ها در اوراقى چند از سال‏هايى ديرين به زبان و سپس به قلم رفته تا تو نيز چون ساير دل‏باختگان، آه محبّت و ناله‏ فراقت را با اين نام‏ها سر دهى و «نام محبوب» را روز و شب در چشم‏ انداز خود دارى. مؤلف محترم كتاب «نام محبوب»، آقاى سيّدحسين حسينى، با اين جملات به معرّفى كتاب خويش در مقدّمه‏ آن پرداخته و سپس 5 گفتار را با این عناوین آورده است: نام‏ها و لقب‏ هاى امام زمان عليه‏ السلام، توجّه و توسّل به امام زمان عليه‏ السلام، ديگر نام‏ ها و القاب امام زمان عليه‏ السلام، تأويل آيه‏ «امّن يجيب...»، تفسير آيه‏ «الّذين يؤمنون بالغيب».

2- الفلک المشحون فی احوال الاسم المکنون. محمدتقی بن الامیر مؤمن الحسینی. تحقیق عبدالله غفرانی. تهران: شمس الضحی ، وزیری ، 68 ص ، چ اول ، 1386 ش ، عربی.

 

1-3-3-2-بقیه الله
4-3-2-سیمای ظاهری (شمائل)
5-3-2-غیبت

1- حدیث غیبت و سفارت. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 128 ص، چ اول، 1382 ش.

2- راز پنهاني و رمز پيدايي. محمد بني هاشمي. تهران : نيك معارف ، وزیری ، 390 ص ، چ اول ، ۱۳۸۴.

 • پنهانی و غیبت امام عصر علیه السلام ، موضوعی است که در طول تاریخ بستر اظهار نظرهای فراوانی شده که علمای شیعه به تفصیل به علل و عوامل آن پرداخته اند. مطابق روایات شیعه ، تنها خدای متعال از راز پنهانی و رمز پیدایی امام عصر علیه السلام آگاه است.
  این کتاب ، برخی از موارد فوق را در مباحث ذیل ارائه نموده است: سابقه‌ی غیبت خلیفه‌ی الهی در زمین، چگونگی ارتباط با امام عصر (عج) در زمان غیبت صغری و کبری، بهره‌وری از امام غایب (عج)، اشتیاق و اهتمام برای دیدار آن حضرت، بررسی حجیت تشرف به محضر امام زمان (عج)، اشتیاق و اهتمام برای دیدار آن حضرت، بررسی حجیت تشرف به محضر امام زمان (عج)، بهره‌وری خواص از وجود امام عصر، بررسی عقلی علت غیبت، بررسی ادله‌ی نقلی علت غیبت، و نارسایی ادله‌ی نقلی ادعایی بر علت غیبت.

 

1-5-3-2-سیرت حضرت مهدی علیه السّلام در غیبت

2-5-3-2-تکالیف مردم در عصر غیبت -

1- کعبه در کعبه (مقاله ای درباره حضور امام زمان علیه السلام در مراسم حج) ، سید حسین حسینی. تهران : نگار ، وزیری ، 20 ص ، چ اول ، 1382 ش.

2- تکالیف شیعیان در غیبت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف.محمدرضا شیخ زاده. قم: تک ، وزیری ، 424 ص ، چ اول ، 1390 ش.

3- پیوند معنوی با ساحت قدس مهدوی. صدرالاسلام علی اکبر همدانی. تهران: بدر ، وزیری ، 309 ص ، 1361 ش ؛ تهران: مکیال ، وزیری ، 200 ص چ دوم ، 1391 ش.

4- آفتاب زندگانی (درس هایی با موضوع معرفت امام زمان و زندگی در دوران غیبت). محمدهادی قندهاری. قم: رادنگار ، رقعی ، 100 ص ، چ چهاردهم ، 1397 ش.

5- بیایید او را یاری کنیم ... (رهنمودهایی برای یاری امام عصر (ع) در روزگار غیبت). مهدی قندی. تهران: نیک معارف ، رقعی ، 152 ص ، چ یازدهم ، 1396 ش.

 • شاید این تصور وجود داشته باشد که امام زمان عجل الله تعالی فرجه که درد و رنجی ندارد، اما ‫اﺯ رواﻳﺖ ﺑﺮﻣﯽﺁﻳﺪ ﻛﻪ ﻧـﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﮔﺮﻓﺘﺎری و درد و رنج ﺑﺮای‬ ‫اﻣـﺎﻡ ﻋﺼﺮ ﻋﻠﻴﻪ اﻟﺴـﻼﻡ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺼﻮر اﺳـﺖ، ﺑﻠﻜـﻪ اﻳـﻦ ﮔﺮﻓﺘﺎری ﻫﺎ‬ ‫ﻣﻤﻜﻦ اﺳـﺖ ﺗﺎ ﺣﺪ اﺿﻄﺮار و ﻣﺮﺯ ﺷﻜﺴﺘﻪ ﺷـﺪﻥ ﺗﻮاﻥ ﺁﻥ ﺣﻀﺮت‬ ‫ﻫﻢ ﭘﻴﺶ ﺑﺮوﺩ. اﺳﺎﺳﺎ ﺗﻌﺒﻴﺮ ﻓﺮﺝ ﻛﻪ ﺑﺮای ﺁﻥ ﺣﻀﺮت ﺑﻪ ﻛﺎر ﻣﯽروﺩ‬ ‫ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎی رﻓﻊ ﮔﺮﻓﺘﺎری اﺳﺖ. ﺗﺎ ﮔﺮﻓﺘﺎری ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻓﺮﺝ ﻣﻌﻨﺎﻳﯽ ﻧﺪارﺩ.‬‫اﻳﻨﻜـﻪ ﺑـﻪ ﻣـﺎ ﮔﻔﺘﻪ ﺷـﺪﻩ اﺯ ﺧﺪا ﺗﺴـﺮﻳﻊ و ﺗﻌﺠﻴـﻞ ﺩر ﻓﺮﺝ اﻳﺸـﺎﻥ را‬ ‫ﺑﺨﻮاﻫﻴـﻢ ﺣﺎﻛﯽ اﺯ اﻳﻦ اﺳـﺖ ﻛﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮت ﮔﺮﻓﺘﺎر اﺳـﺖ و ﺑﺮای‬ ‫رﻓﻊ ﮔﺮﻓﺘﺎری او ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﻛﻤﮏ اﻟﻬﯽ اﺳـﺖ. ﺩر این ﻛﺘﺎﺏ ﺑﺎ ﺑﺮﺧﯽ‬ ‫اﺯ ﮔﺮﻓﺘﺎری ﻫﺎ و ﻣﺸﻜﻼت اﻣﺎﻡ ﻋﺼﺮ علیه السلام و برخی از شیوه های خدمت و یاری ایشان در دوران غیبت، ﺁﺷﻨﺎ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﺷﺪ‬‬‬‬‬‬‬‬. (khedmatgozaran.com)
 
1-2-5-3-2-مهرورزی به امام عصر علیه السّلام

1- مهر محبوب ، سید حسین حسینی. تهران : آفاق ، وزیری ، 336 ص ، چ ششم.

 • ... به نام مولايم و به عشق او آغاز مى‏ كنم. مى‏ خواهم در محبّت و وصال و فِراق او سخنگويم... مى‏ خواهم خود را در درياى محبّت او افكنم. از عمق دل آرزو مى‏ كنم كه دل و قلب و فكر وانديشه‏ ام در اين راه به‏ كار رود... و با الهام و كمك از خودش براى خودش رقم زنم؛ زيرا اگر از اواشارتى نباشد، سخن بى‏ معنى و بى‏ روح است...»اين، سرآغازى است بر نگارش «مهر محبوب». اين كتاب برآن است تا تنها باتذكّراتى، دل‏ هاى خفته‏ عاشقان فطرىِ ديارِ يار، ولىّ زمان و امام عصر عليه‏ السلام، را بيدار كند تابتوانند خود، اين جذبه و كشش را دريابند؛ زيرا مَحبّتِ يار و جذبه‏ ى رُخِ او در دل عاشقان نهفته است و تنها يك اشارت از سوى اوست كه آن را ظهور مى‏ بخشد.

2- آشتی با امام عصر (عجل الله تعالى فرجه الشريف) ، علی هراتیان. تهران : آفاق ، خشتی ، 144 ص ، چ ششم ، 1386 ش.

 • شايد عنوان آشتى با امام عصر عجَّل‏ اللّه‏ فرجه در وهله‏ اوّل تداعى‏ گر اين مسأله باشد كه: مگر مى‏ شود با امام زمان عليه‏ السلام قهر بود؟ نويسنده‏ خوش‏ ذوق كتاب با بيانى شيوا و اديبانه در بخش آغازين يادآور مى‏ شود كه وقتى در طول زندگى توجّه واقعى به امام عصر أرواحنا فداه نداشته باشيم و ايشان را در تمام مراحل زندگى ناديده بينگاريم؛ گويى با ايشان قهر بوده‏ ايم و اين نوع گذر عمر، زندگى نيست؛ بلكه مردگى است و سپس بيان مى‏ دارد كه: «رمـز جلب عنايت امـام عصر عليه‏ السلام توجّـه بـه وجود مقـدّس اوست... اشتباه نكنيم! امام عليه‏ السلام در دوردست‏ها نيست؛ هر لحظه با ماست؛ از رگ گردن به مانزديك‏تر است.» كتاب آشتى با امام عصر عليه‏ السلام در طىّ چهار فصل تنظيم شده است كه فصل آغازين به حكايت دوازده قرن غربت آن‏حضرت مى‏ پردازد و اين غربت را در زمينه‏ هاى مختلف بررسى مى‏ كند.
 
2-2-5-3-2-انتظار و امید

1- آیین انتظار. علی اکبر تلافی. تهران: نبأ ، پالتویی ، 40 ص ، چ نهم ، 1387 ش.
2- Manner of Awaiting (آیین انتظار). علی اکبر تلافی. ترجمه جلیل درانی. تهران: نبأ ، رقعی ، 32 ص ، چ اول ، 2002 م ، انگلیسی.

3- انتظار مهدی علیه السّلام بذر انقلاب جهانی(یادی از ظهور و قیام امام زمان علیه السّلام). غلام حسین تاجری نسب. تهران: آفاق ، وزیری ، 168 ص ، چ اول ، 1392 ش.

 •  کتاب حاضر تلاشی برای شناخت مفهوم انتظار و فراهم کردن مقدمات انقلاب جهانی مهدی است. نویسنده بر این باور است که انتظار همانند دعا فعل اختیاری انسان مکلف است. درست است که در هنگامه قیام امام زمان علیه السّلام امدادهای غیبی نازل می شود اما این کار چیزی از وظائف انسانها کم نمی کند و فرودگاه شایسته فرشتگان آسمانی جایی جز قلوب مؤمنان خود ساخته نخواهد بود. و در یک جمله ظهور موعود در بستر سنتهای اکثری الهی بوقوع می پیوندد و انسانها با خودسازی و دگرسازی و فراهم سازی منتظر به شمار می آیند.

4- زن منتظر و منتظر پروری. مریم معین الاسلام و علی غلامی. قم: نشر توسط مولفین ، رقعی ، 240 ص ، چ اول ، 1388 ش.

 •  در پیشگفتار آمده است: این قلم ، نگاهی به پیرامون خویش انداخته است. ظلمات و تاریکی شب، وصلتی ناخوشایند با صدای زوزه گرگان یافته. طاعون بی دینی و غفلت، همه جا را گرفته. بد اوضاعی است؛ آخر الزمان می خوانندش ... .

5- مهدی یاوران (چگونه نسل منتظر تربیت کنیم). زهرا فرضی. تهران: اندیشه ظهور ، رقعی ، 152 ص ، چ اول ، 1389 ش.

 •  در پیشگفتار کتاب آمده است: بی ‌گمان پدران و مادران امروز همان پسران و دختران دیروزند آنگونه که دختران و پسران امروز مادران و پدران فردایند و این تکرار تا پایان زندگی ادامه خواهد داشت ....... شاگردان راستین مدرسه اهل بیت علیهم السلام همواره جزو ممتازین همه عصرها بوده‌اند به گواه تاریخ. ........ پس بر تربیت گران نسل‌های پیش روست که در این درس ماندگار با شناخت آداب تربیت بر مدار مهمترین آموزه دوران، یعنی انتظار، کلاسی پرشور برپا کنند تا در آینده ای نه چندان دور شاهد تحقق حکومت شایستگان باشند... .

6- سلوک منتظران. سید محمد بنی هاشمی. تهران: منیر ، رقعی ، 344 ص ، چ سوم ، 1384 ش.

7- آداب انتظار. عبدالحسین فخاری. تهران: منیر ، پالتویی ، 96 ص ، چ اول ، 1394 ش.

 •  این نوشتار در خصوص آداب انتظار ، بیان راه و رسم انتظارات برای منتظران این روزگار است.

8- انتظار مهدوی. عبدالحسین فخاری. تهران: گوی ، رقعی ، 272 ص ، چ اول ، 1397 ش.

 •  این کتاب ، یک اثر کاربردی است برای حیات فردی و اجتماعی منتظران که هم به تحکیم یاد مولای زمان در تقویم منایبت های سال کمک می کند و هم به برخی وظایف منتظران اشاره می نماید و هم به تبیین باورهای اعتقادی می پردازد.

 

1-2-2-5-3-2-عاشورا تا ظهور

1- عاشورا مکتب انتظار. علی هراتیان. قم: سبط النبی صلّی الله علیه و آله ، جیبی ، 64 ص ، چ دوم ، 1397 ش.

2- از شب عاشورا تا آدینه ظهور. علی اکبر مهدی پور. قم: عطر عترت ، رقعی ، 72 ص ، چ اول ، 1387 ق.

3- از عاشورا تا ظهور. نادر فضلی. تهران: منیر ، رقعی ، 144 ص ، چ اول ، 1384 ش.

4- کربلا میقات منتظران. علی هراتیان. قم: عطر عترت ، رقعی ، 64 ص ، چ اول ، 1390 ص.

 
 3-2-5-3-2-اظهار حزن

1- ترجمه و شرح منظوم دعای ندبه . شیخ عبدالسلام تربتی. به کوشش: حسین درگاهی. تهران:رایزن ، وزیری ، 58ص ، چ اول ، 1378 ش.

2- شرحی بر دعای ندبه(کشف العقده فی شرح دعاء الندبه). سید محی الدین علوی طالقانی. تحقیق: علاء الدین عربی. تصحیح: علی اکبر غفاری. تهران: امیرکبیر ، وزیری ، 360ص ، چ دوم ، 1383 ش.

3- دعاء الندبه و توثیقه من الکتاب و السنه. موسسه الامام الهادی علیه السلام. قم: پیام امام هادی علیه السلام ، وزیری ، 680ص ، 1391ش ، عربی.

4- دعای ندبه. تحقیق و ترجمه: علی اکبر تلافی. تهران: ریحان ، جیبی ، 48 ص ، چ اول ، 1384 ش.

5- فلسفه حضور تاریخی حضرت حجّت عجل الله تعالی فرجه (نگاه هدفمند در دعای ندبه). اصغر طاهرزاده. اصفهان: لب المیزان ، جیبی ، 48 ص ، چ دوم ، 1389 ش.

6- دعای ندبه روزنه ای به آفتاب. سید حسین افتخارزاده سبزواری. تهران: نبأ ، پالتویی ، 54 ص ، چ دوم ، 1379 ش.

7- سالار عشق (متن ، ترجمه منثور و ترجمه منظوم دعای ندبه). عباس مصباح زاده. قم: رسالت ، وزیری ، 136 ص ، چ اول ، 1394 ش.

8- شرح دعای ندبه از کتاب و سنت. سید علی اکبر واعظ موسوی (محب الاسلام). رقعی ، 265 ص ، چ اول ، 1363 ش.

9- فروغ ولایت در دعای ندبه. آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی.موسسه الامام المهدی - بنیاد بعثت ، رقعی ، 158 ص ، چ دوم ، 1360 ش.

10- شرح دعای ندبه. میرجلال الدین حسینی. به کوشش شیخ رضا استادی و شیخ محسن احمدی تهرانی. قم: کتابخانه تخصصی علوم حدیث ، وزیری ج1 656 ص ، ج2 656 ص ، ج3 678 ص ، چ اول ، 1394 ش.

 
4-2-5-3-2-تبلیغ امام عصر علیه السّلام

1- آفاق اعتقاد. عبدالحسین فخاری. تهران: منیر ، پالتویی ، 72 ص ، چ اول ، 1394 ش.

 •  این نوشتار در خصوص نگاه مهدوی به مبانی اعتقادی است.

2- آوای روزگار. عبدالحسین فخاری. تهران: منیر ، پالتویی ، 96 ص ، چ اول ، 1394 ش.

 •  این نوشتار یاد آوری امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در مناسبت های سال است.
 
5-2-5-3-2-بیعت قلبی
6-2-5-3-2-حرام بودن یا جواز ذکر نام آن حضرت
7-2-5-3-2-زندگی مهدوی

1- زندگی مهدوی. عبدالحسین فخاری. تهران: گوی ، رقعی ، 272 ص ، چ دوم ، 1396 ش.

 •  این نوشتار سخنی با منتظران آستان مقدس مهدوی است. وقتی منتظرهمه هستی خود را متعلق به مولایش می داند ، از دست آوردهای زندگی اش در راه مولایش وقف هایی می نهد تا با آن ، نام مولایش را بیشتر در جامعه مطرح کند و همچنین مردم ، خود را بر سفره او مهمان ببینند.
 
8-2-5-3-2-اندیشه مهدوی

1- اندیشه مهدوی. عبدالحسین فخاری. تهران: گوی ، رقعی ، 264 ص ، چ دوم ، 1397 ش.

 •  این مجموعه حاوی یکصد و بیست عنوان از مباحث روز در موضوعات فرهنگی ، اجتماعی ، اعتقادی و تشرفات است تا نشان دهد وقتی اعتقاد مهدوی در جان منتظران بنشیند ، نمودش در اندیشه آنان نسبت به مسائل مختلف چگونه خواهد بود.
 
9-2-5-3-2-کفتمان مهدوی

1- گفتمان مهدوی. عبدالحسین فخاری. تهران: گوی ، رقعی ، 272 ص ، چ اول ، 1396 ش.

 •  این نوشتار کوشیده است یک قرائت زنده از مهدویت را برای مهدی باوران ترسیم نماید که امام ، حضوری زنده در زوایای زندگی منتظران دارد.
 
10-2-5-3-2-اخلاق مهدوی

1- اخلاق مهدوی. عبدالحسین فخاری. تهران: گوی ، رقعی ، 288 ص ، چ اول ، 1397 ش.

 •  این نوشتار در خصوص چگونگی رفتار و سلوک منتظران در محیط خانه ، اجتماع و محل کار ، مطالبی را ارائه نموده است.

 

11-2-5-3-2-عریضه نویسی به امام عصر علیه السلام

1- عریضه نویسی به اهل بیت و امام زمان عجل الله تعالی فرجه. سید صادق سید نژاد. ق: مسجد مقدس جمکران، رقعی، 124 ص، چ سوم، 1383 ش.

 

4-2-نیابت

1-4-2-نایبان خاصّ

1- حدیث سفیران: سومین سفیر. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 112 ص، چ اول، 1384 ش.

 
2-4-2-مدعیان نیابت خاصّه


3-باریافتگان

1- روزنه ای به خورشید (ترجمه کتاب تبصرة الولی فی من رأی القائم المهدی علیه السّلام). سید هاشم بحرانی. سید حسن افتخارزاده. تهران: نیک معارف ، وزیری ، 192 ص ، چ چهارم ، 1392 ش.

 • در این کتاب 55 مورد از دیدارهای اشخاص مختلف که برخی بصورت دسته جمعی و برخی بصورت انفرادی خاصه از اوائل زندگانی حضرت بقیه الله نقل شده است.

2- حدیث شش دیدار. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 96 ص، چ دوم، 1390 ش.

3- نیرنگ یاقوت (داستان انار). سلمان غدیری. تهران: نیک معارف ، رقعی ، 80 ص ، چ دوم ، 1384 ش.

 • نیرنگ یاقوت ، یکی از معروف ترین ، زیباترین و پر نکته ترین داستان های تشرف خدمت امام زمان علیه السّلام است ؛ که در این کتاب در قالب داستان و فیلمنامه عرضه شده است. این موضوع آن را برای اجرای نمایش توسط دانش آموزان و یا مناظره در کلاس درس مناسب کرده است.

4- پس از دیدار با حجة بن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه (احمد بن اسحاق قمّی). مجید مسعودی. قم: دلیل ما ، رقعی ، 120 ص ، چ سوم ، 1388 ش.

5- رؤیای نیمه شب. مظفر سالاری. قم: کتابستان معرفت ، رقعی ، 280 ص ، چ شصت و سوم ، 1395 ش.

رویای نیمه شب یک اثر عاشقانه با زمینه‌ای بسیار خاص از مذهب است که حکایت از دلدادگی جوانی پاک‌سیرت از اهل سنت به دختری شیعه مذهب دارد که در راه وصال با موانع و اتفاقاتی تلخ و شیرین مواجه می‌شود. شخصیت محوری داستان پسری به نام هاشم است که پدر بزرگ او کفالت وی را برعهده دارد. ابو نعیم زرگر، تاجر بزرگ جواهرات در حله و سنی مذهب است. ابوراجح حمامی دوست پدربزرگ هاشم است که دختری به نام ریحانه دارد که از شیعیان مخلص و دانای اهل‌بیت(علیهم السلام) است. در این رمان شاهدیم که در هاشم علاقه‌ای به ریحانه ایجاد می‌شود و این موضوع پیش برنده داستان است. او می‌داند به خاطر شکافی که مذهب بین او و معشوقه‌اش به وجود آورده است، هرگز امکان رسیدن به ریحانه برایش وجود ندارد و از دو طرف با مخالفت مواجه خواهد شد، به همین خاطر جرأت ابراز عشق خود را ندارد.
در این بین حاکم حله که شخصی ناصبی است، سعی می‌کند با سرکوب شیعیان و ایجاد نفرت در بین طوائف سنی و شیعه نسبت به یکدیگر، جایگاه خود را محکم نماید؛ اما سعه صدر مردم حله تا حد زیادی از این فتنه جلوگیری می‌کند. تا آنکه در سیر دستگیری شیعیان نوبت به ابو راجح حمامی می‌رسد؛ ابو راجح در یک قدمی مرگ نجات می‌یابد، اما به خاطر شدت جراحات امیدی به زنده ماند او نمی‌رود؛ در این زمان اصلی‌ترین اتفاق داستان برای ابو راجح حمامی رخ می‌دهد؛ اتفاقی که باعث دگر گونی اعتقادی در حله می‌شود...

 

1-3-اعمال مخصوص برای باریافتن

1- دستورالعمل تشرّف. سید عباس موسوی مطلق. قم: عطش ، رقعی ، 112 ص ، چ سوم ، 1391 ش.

 • مطالبی درباره امکان و راز و رمز تشرف محضر مقدس حضرت بقیه الله الاعظم امام مهدی موعود موجودعجل الله تعالی فرجه الشریف.


4-اوقات مخصوص امام زمان علیه السّلام


5-ظهور امام زمان علیه السّلام

1-5-نشانه های ظهور

1- نشانه های ظهور امام عصر علیه السّلام در روایات معصومین ارواحنا فداه. علیرضا فقیهی و علی عبداللهی. قم: حاذق ، رقعی ، 128 ص ، چ اول ، 1385 ش.

 • در سخن آغازین آمده است: ... با توجه به اینکه دانستن و شناختن علائم ظهور امام زمان علیه السّلام اهمیت فراوانی داشته و این نشانه ها در روایات رسیده از معصومین علیهم السّلام نیز به تفصیل ذکر گردیده ، شایسته است که مومنان و شیفتگان حضرت بقیّه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه با مطالعه آن علائم ، همواره خود را برای یاری آن بزرگوار و نصرت آن ذخیره الهی آماده نمایند... .

2- سال های زیبای ظهور (برگرفته از کتاب امام مهدی علیه السّلام از ولادت تا ظهور). سید محمد کاظم قزوینی. تهران: آفاق ، پالتویی ، 80 ص ، چ دوم ، 1396 ش.

3- آیتی از آسمان در ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف. نادر فضلی. تهران: نیک معارف ، رقعی ، 48 ص ، چ اول ، 1382 ش ، فارسی ، عربی.

 • رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از دشمنی کفار و عدم ایمانشان به شدت ناراحت بودند. خدای متعال برای دلداری حضرت نمونه هایی از امت های پیشین می آورد که ایمان نیاورده اند. آیا هیچ زمانی نخواهد آمد که مردم همه به خدا و رسولش ایمان بیاورند؟ پایان جهان چگونه خواهد بود؟ برای پیدا کردن جواب این سئوالات می توانید این کتاب را بخوانید. در این نوشتار، با استناد به آیاتی از قرآن و روایات و احادیثی از ائمه ، ظهور حضرت مهدی (عج) تجزیه و تحلیل گردیده است.


6-توقیعات ، سخنان و دعاها

1- صحیفه مهدیه. سید مرتضی مجتهدی سیستانی. قم: حاذق ، وزیری ، 752 ص ، چ هفتم ، 1384 ش.

 • این کتاب مجموعه ای است از نمازها و ادعیه و زیارت هایی که از ناحیه مقدسه حضرت صاحب الزمان ارواحنا فداه به دست ما رسیده و یا در مورد حضرت بقیه الله حجه بن الحسن العسکری علیه السلام ، نقل شده و دارای مقدمه و بخشهای زیر میباشد:
  • بخش اول: نمازها.
  • بخش دوم: دعاهای قنوت.
  • بخش سوم: ادعیه بعد از نمازها.
  • بخش چهارم: دعاهای ایام هفته.
  • بخش پنجم: دعاهای هر ماه.
  • بخش ششم: دعاهایی که مخصوص روز معینی از ایام هفته نیست.
  • بخش هفتم: توسل به حضرت بقیه الله ارواحنا فداه.
  • بخش هشتم: عریضه ها.
  • بخش نهم: استخاره ها.
  • بخش دهم دعاهایی که حضرت بقیه الله ارواحنا فداه از پدران بزرگوار خود نقل فرموده اند.
  • بخش یازدهم: زیارت ها.
  • بخش دوازدهم: زیارات نواب امام عصر ارواحنا فداه و بعضی از دعاهایی که اصحاب آن حضرت نقل نموده اند.
  • خاتمه کتاب یا ملحقات: بعضی از عباداتی که مورد توجه حضرت بقیه الله ارواحنا فداه می باشند.

2- حدیث نامه ها. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 1121 ص، چ اول، 1385 ش.

3- حدیث توقیعات. سید مجتبی بحرینی. تهران: منیر، رقعی، 108 ص، چ اول، 1385 ش.

4- کلمة الامام المهدی علیه السّلام (سخنان امام زمان علیه السّلام). سید حسن شیرازی. ترجمه سید حسن افتخارزاده سبزواری. تهران: آفاق ، وزیری ، 702 ص ، چ اول 1365 ش.

 • این کتاب مجموعه ای میباشد از سخنان، روایات و توقیعاتی که از مولای ما، امام عصر علیه السلام به دستمان رسیده است.

5- نسیمی از بهشت (گزیده ای از سخنان امام عصر عجل الله تعالی فرجه شریف). منصوره صبوحی. ترجمه زهرا صبوحی. تهران: مکیال، رقعی، 228 ص، چ اول، 1385 ش، سه زبانه: فارسی ، عربی، انگلیسی.

 

1-6-زیارت آل یاسین

1- سلام بر پرچم افراشته (شرح سلام های زیارت آل یاسین). سید مجتبی بحرینی. تهران : منیر ، رقعی ، فارسی ، 288 ص ، چ اول ، 1377 ش.

2- درود و درد ، سید مقدس. تهران : مکیال ، رقعی ، فارسی ، 208 ص ، چ اول ، 1379 ش.

 • نگارنده در کتاب حاضر، به شيوه توصيف ادبي و با استفاده از آيات، روايات و اشعار به توضيح زيارت آل ياسين پرداخته است. ابتدا توضيحاتي پيرامون هر بند از زيارتنامه آمده و سپس بند مربوط، ذکر گرديده است. در بخش پاياني کتاب، متن زيارتنامه آورده شده است.

3- زیارت آل یاسین. تحقیق و ترجمه: علی اکبر تلافی. تهران: ریحان ، جیبی ، 24 ص ، چ دوم ، 1382 ش.

4- تفسیر و شرح زیارت آل یاسین. سید جعفر رفیعی. قم: یاران قائم علیه السلام ، وزیری ، 368 ص ، چ اول ، 1379 ش.


7-یاران امام زمان علیه السّلام


8-پاسخ به پرسش ها و شبهات مهدویّت

1- یاد محبوب 1 (پرسش و پاسخ درباره آخرین مصلح آسمانی امام عصر علیه السلام). سید حسین حسینی. تهران: آفاق ، رقعی ، 128 ص ، چ سوم ، 1384 ش.

2- یاد محبوب 2 (پرسش و پاسخ درباره آخرین مصلح آسمانی امام عصر علیه السلام). سید حسین حسینی. تهران: آفاق ، رقعی ، 128 ص ، چ پنجم ، 1398 ش.

3- یاد محبوب 3 (پرسش و پاسخ درباره آخرین مصلح آسمانی امام عصر علیه السلام). سید حسین حسینی. تهران: آفاق ، رقعی ، 144 ص ، چ پنجم ، 1398 ش.

 • نويسنده‏ فاضل كتاب‏ ـ كه سال‏ هاست با ارادت تمام به خدمت‏گزارى امام‏ عصر عليه‏ السلام همّت گماشته‏ ـ در هر كدام از 3 دفتر اين اثر به پاسخ‏گويى 30 پرسش درباره‏ آن‏ حضرت پرداخته كه از جنبه‏ همگانى‏ ترى برخوردار است و بدين‏ سان، در مجموع به 90 پرسش در موضوع مهدويّت پاسخ‏ هاى مستدلّى داده است. وى در انجام اين كار از آيات و روايات بسيار استفاده كرده و در ضمن، مخاطبان را براى تحقيق بيشتر به منابعى پُرشمار و معتبر ارجاع داده است. «امامت و مهدويّت، بشارات كتب آسمانى، شناخت حضرت مهدى عليه‏ السلام، غيبت، ديدارها و تشرّفات دوران غيبت، برخى از آثار وجودى امام زمان عليه‏ السلام، طول عمر، شرايط ظهور، كارنامه‏ ظهور و قيام و وظايف منتظران» موضوعاتى است كه در صدر پرسش ‏هاى مطرح در كتاب حاضر قرار گرفته است. آگاهى شايان توجّه نويسنده درباره‏ جنبه‏ هاى گوناگون موضوعات يادشده و اختصارى كه آن را در پاسخ‏گويى به سؤالات مراعات كرده، به راستى در خور ستايش و اعتناست. نثر ساده و خالى از تكلّف اثر نيز به قابل استفاده بودن آن براى همگان، و به‏ ويژه نوجوانان وجوانان، يارى فراوان رسانده است.

1-8-راز طول عمر

1- زنده روزگاران. حسین فریدونی. تهران: آفاق ، رقعی ، 168 ص ، چ اول ، 1381 ش.

 •  این کتاب ، نوشتاری است در خصوص عمر طولانی امام عصر علیه السّلام و بررسی آن حضرت از جوانب گوناگون.

 

2-8-راز غیبت

1- راز غیبت. نادر فضلی. تهران: منیر ، رقعی ، 296 ص ، چ اول ، 1384 ش.

 •  نویسنده در این نوشتار طی چند گفتار در ارتباط دو سنّت الهی آزمایش موجودات مختار و غیبت امام زمان علیه السّلام با یکدیگر مباحثی آورده شده است.

 

3-8-فوائد امام غائب

1- شهریار هستی. حسن تاجری. تهران:آفاق ، رقعی ، 192 ص ، چ اول ، 1398 ش.

 • اگر به نبود او عادت کرده و در تکرار روزمرگی‌هایمان گم شده‌ایم، شاید این کتاب همان کورسوی امیدی باشد که به نور ولایت و هدایت راهنمایی‌مان کند. «شهریار هستی» ما را به دیدار امام و محبوبمان که سال‌هاست چشممان به تاریکی غیبت او عادت کرده است، می‌برد. این کتاب با زبانی دردمندانه و پرمهر، همچون کسی که از محبوبش دور افتاده با او سخن می‌گوید و معرفتش را نسبت به او زمزمه می‌کند. شهریار هستی، به آن دسته از شؤون و ویژگی‌هایی می‌پردازد که امام زمان علیه السلام به عنوان حجت خدا بر روی زمین برعهده دارد و امکان و نحوۀ تحقق آن‌ها را در دوران غیبت بررسی می‌کند. امید می‌رود خواندن این کتاب نور ولایتش را در قلب‌هایمان روشن‌تر کند.


9-گفتارهای مهدوی

1- بر افق روشنی ها (هشت گفتار پیرامون امام زمان علیه السّلام). اصغر صادقی. تهران: نبأ ، رقعی ، 192 ص ، چ اول ، 1384 ش.

2- گفتارهایی پیرامون امام زمان علیه السّلام. سید حسن افتخارزاده. تهران: نیک معارف ، وزیری ، 198 ص ، چ ششم ، 1384 ش.

3- دیار محبت ، اصغر صادقی. تهران : آفاق ، 240 ص ، چ اول.

 • ديار محبّت شامل سى‏ مقاله‏ ى متنوّع است كه بر محور جان جهان، مهدى دوران، امام زمان عليه‏ السلام شكل گرفته است. نويسنده در اين كتاب كوشيده تا به راه‏گشايى آيات و روايات، برخى از عناوين دينى رابا نگاهى ويژه در ارتباط با حضرت مهدى عليه‏ السلام پى‏ جويى كند. نگاهى گذرا به عناوين اين مقالات نشانگر آن است كه عنوان توضيحى كتاب، انتخابى است كاملاً متناسب؛ چرا كه هر يك از سرفصل‏ هاى آن: نامه‏ ى عمل، عهد و امانت، مأموريت نجات، سهل و سخت، كند و كاو و...پنجره‏ هايى است كه رو به موضوع مهدويّت گشوده گرديده است كه به تعبير پديدآرنده درپيش درآمد كتاب: اميد است گامى ديگر در راه گسترش فرهنگ اصيل مهدويّت به‏ حساب آيد كه اگر چنين شود، نويسنده سر بر بلنداى آسمان خواهد كشيد و خداى را بر اين توفيق بزرگ از عمق جان سپاس خواهدگفت.

4- بلندای معرفت، اصغر صادقی. تهران: آفاق ، پالتویی ، 104 ص ، چ دوم ، 1393 ش.

 • این کتاب شامل 50 مقاله است که خلاصۀ تحقیق ، پی جویی و بحث و گفتگو و ایراد سخن در محافل مختلفی است که از سوی مؤلف به مناسبت نیمه شعبان و با موضوعیت صاحب امر و الزمان صورت پذیرفته و اینک در اختیار شما می باشد.

5- چشم انداز(دریچه هایی معرفتی به آفاق مهدویت). اصغر صادقی. تهران: آفاق ، رقعی ، 184 ص ، چ سوم ، 1397 ش.

 • اين اثر دربردارنده‏ ى متن 6 سخن‏رانى است كه هر چند به‏ صورت پراكنده و براى مخاطبانى از اقشار گوناگون ايراد شده، در اين مجموعه با نظم خاصّى گرد آمده است تابراى علاقه‏ مندان به مباحث بنيادين مهدويّت به‏ گونه‏ اى همگانى‏ تر مفيد واقع گردد. موضوع گفتار نخست كتاب حاضر «رسالت نقل و انتقال حقايق دينى» است كه باتوجّهي ويژه به اصل اعتقاد به امامت و ظهور پيشواى پنهان شيعيان به نگارش درآمده است. در اين گفتار، بر لزوم به‏ كار بستن تلاش هر چه بيشتر براى شناختن و شناساندن فرهنگ انتظار آن امام هُمام به نوجوانان تأكيد مى‏ شود.در گفتار دوم اين اثر، سخن از اين است كه اعتقاد مهدويّت باورى كاملاً مستند، مستدل و اصيل است كه بايد آگاهانه در ژرفاى جان يكايك شيعيان رسوخ يابد و موجب بيدارى و هشيارى روزافزون آنان در سرگشتگى دوران غيبت گردد.


10-مکانهای منسوب به امام عصر علیه السّلام

1- جزیره خضرا افسانه یا واقعیت؟ محمدباقر مجلسی ، محمدتقی شوشتری ، حسن حسن زاده آملی ، ابراهیم امینی ، سیدجعفر مرتضی عاملی. قم: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه ، وزیری ، 244 ص ، چ یازدهم ، 1390 ش.

 • موضوع این کتاب ، تحقیق درباره سند و دلالت روایت جزیره خضرا است. سامان دهی این کتاب ، تلاشی است به منظور خرافه زدایی از مباحث ارزنده «امام پژوهی» در گستره حدیث. به علاوه کوششی برای ترویج دیدگاه عالمان شیعی در خصوص تحریف ناپذیری قرآن کریم. این کار با نقد و بررسی یک روایت بلند و داستان گونه از جلد 52 بحارالانوار صورت گرفته است.

2- کعبه در کعبه. سید حسین حسینی. تهران: نگار ، وزیری ، 24 ص ، چ دوم ، 1383 ش.

3- حج و مهدویت. حسین الهی نژاد. تهران: مشعر ، رقعی ، 167 ص ، چ اول ، 1391 ش.

4- کرامت حضرت ولی عصر (ارواحنا فداء) در خصوص مسجد امام حسن مجتبی علیه السّلام. احمد مسعودی. قم: یاران ، رقعی ، 336 ص ، چ اول ، 1379 ش.

دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 15:16