لیله الرغائب

به گواهی رسول گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله اولین شب جمعه ماه رجب لیله الرغائب نام دارد و این نامی است که فرشتگان بر آن نهاده اند.

برای این شب نمازی است که وقت آن از مابین نماز مغرب و عشاء شروع و تا پایان یک سوم شب ادامه می یابد.چنانکه سید بن طاووس در اقبال الاعمال و علامه حلی در اجازه روائی خود به بنی زهره فرموده اند: مابین العشائین و العتمه. یعنی مابین نماز مغرب و عشاء و یک سوم شب.(بحارالانوار 98/ 396) گرچه شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان وقت آنرا مابین نماز مغرب و عشاء نوشته است و البته این فرمایش منافات با خواندن نماز پیش گفته تا پایان یک سوم شب ندارد.

رسول گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله کیفیت این نماز را چنین فرمود: فرد در اولین پنج شنبه از رجب روزه گیرد ، سپس در بين نماز مغرب و عشا ، دوازده ركعت نماز بخواند (شش نماز دو رکعتی) به اين صورت كه در هر ركعت يك بار سوره «حمد» ، سه بار «سوره قدر» و دوازده بار «سوره توحيد» بخواند. بعد از فراغت از خواندن نماز ، هفتاد باربگويد: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ» سپس به سجده رفته و هفتاد باربگويد: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ» سپس از سجده برخاسته و هفتاد بار بگويد: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ» سپس مجددا به سجده رفته و هفتاد بار بگويد: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِكَةِ وَ الرُّوحِ» و به دنبال آن در سجده اش حاجتش بخواهد ،كه اگر خدا بخواهد حاجتش برآورده می شود.

یکشنبه, 25 اسفند 1398 ساعت 14:17