امر به معروف و نهی از منکر

  • وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ. (آل عمران«3»/ 104)
    بايد كه از ميان شما، گروهى باشند كه به نیکی دعوت نمایند و به معروف فرمان دهند و از منكر بازدارند. و آنان همان رستگارانند.
  • وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ. (توبه«9»/ 71)
    و مردان و زنان با ایمان دوستان يكديگرند. امر به معروف و نهی از منکر می کنند و نماز را بر پای مى دارند و زكات مى‌دهند و از خدا و رسولش فرمان مى برند. آنان را خدای مشمول رحمتشان می كند! همانا خدای عزیز و حكيم است.


* امیرالمؤمنین علیه السّلام در تفسیر این آیه فرماید: خداوند به عنوان فريضه از امر به‏ معروف‏ و نهى از منكر آغاز كرد زیرا كه مى‏داند اگر اين فريضه را ادا کنند و استوار سازند ، همه فریضه ها -چه آسان و چه سخت- استوار و برپای گردند. (تحف العقول/ 237)

دوشنبه, 01 مهر 1398 ساعت 15:54