گلبرگ غدیر

واقعه غدیر


به روز هیجدهم ذی حجّه از سال دهم هجرت پیامبر اسلام در راه بازگشت از آخرین سفر حجّ خود در کنار برکه ای به نام خم فرود آمد و به هزاران مسلمان همراه نیز فرمان فرود داد آنگاه خطابه ای پر معنا و شورانگیز ایراد نمود و در ضمن آن دست حضرت علی علیه السلام را بالا برد و با صدای بلند فرمود:


«هر که من مولا و سرپرست اویم ، این علی نیز مولا و سرپرست اوست.خدایا! دوستداران او را دوست بدار و دشمنانش را دشمن بدار...»      (الاحتجاج 1/ 138 - 160)


سپس بر این امر از مردم بیعت گرفت تا عذر تقصیر برای کسی باقی نماند و خداوند سبحان نیز خشنودی خود را در قرآن کریم از این واقعه چنین اعلام نمود:


«امروز دینتان را برای شما کامل نمودم و نعمتم را بر شما تمام کردم و اسلام را به عنوان دینتان پسندیدم.» (مائده / 3)

عید غدیر


به گواهی پیامبر اسلام روز غدیر برترین و بزرگترین عید امّت است. چه ؛ در چنین روزی به فرمان الهی وصیّ و جانشین آن حضرت تعیین شد و دین اسلام کامل گردید.
بر همه ما مسلمانان وظیفه است که این عید را گرامی بداریم و آداب آن را رعاین کنیم. حضرت رضا علیه السلام فرمود:


«غدیر روز تبسّم در روی مؤمنان و پوشیدن لباس نو و آراستن و زینت دادن و تهنیت گفتن است. به یکدیگر تهنیت باید گفت: پس اگر مؤمنی برادر دینی خویش را ملاقات نمود بگوید:
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّكِينَ بِوَلَايَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْأَئِمَّة عَلَیهِمُ السَّلام.» (امالی الصدوق/ 109)
«سپاس خدای را که ما را از کسانی قرار داد که به ولایت امیرالمؤمنین و امامان علیهم السلام چنگ زدند» (اقبال الاعمال 2/ 261 و 262)

جاودانگی غدیر


غدیر تنها یک رویداد تاریخی نیست بلکه رمز آغاز امامت و پیشوایی در همه روزگاران است. چرا که پیامبر اسلام در خطابه غدیر فرمود:


«ای مردم! من همان راه راست خدایم که شما را به پیروی از آن فرمان داده است و پس از من علی و آنگاه فرزندان من از نسل او پیشوایان هدایتند. ..... بدانید که آخرین امامان از ما قائم مهدی است. او بر همه ادیان پیروز شود و از ستمگران انتقام گیرد. ..... او به راستی ولی خدا در زمین است.» (الاحتجاج 1/ 152-155)


بنابراین صاحب غدیر در عصر حاضر امام زمان ما ، حضرت مهدی علیه السلام است. بیایید او را یاری کنیم و از خداوند سلامت و ظهورش را بخواهیم.