مقدمه کتاب امامت از نگاه امام رئوف

پله ، پله تا امام

   1- خداوند سبحان وقتی انسان را آفرید هدایت او را نیز بر عهده گرفت(1) تا مبادا او به مقصد و مقصود نرسد(2) و درخت پر شاخ و برگ آفرینش ثمر ندهد ، از این روی اسباب هدایت را بر ما ارزانی داشت و در خانه ی روح چراغ عقل بر افروخت(3) و در آسمان زندگی ، ستارگانی پر فروغ قرار داد(4) و این نشان از رحمت بی کران آفریدگار جهان دارد. و له الحمد و المنته.

   2- وظیفه ی عقلی انسان ، رویکرد به نور و بهره مندی از آن است و در مسیر هدایت راهی جز این ندارد. نور به خودی خود روشن و آشکار است و راه نیکی و سعادت را نشان می دهد. هر آنکه کور دل و معاند است از این مسیر منحرف می شود و در بیراهه گام فرا پیش می نهد.

   3- خداوند حنّان انسان هایی را به عنوان جانشین خود معرفی کرده است(5) که هیچگاه از مسیر نور دور نمی شوند و آنچه وظیفه ی آدمی است به درستی و راستی انجام می دهند و دیگران را هم به این راه دعوت می کنند.(6) آنان با کار و بار خود در طول تاریخ آفرینش ، حجّت را بر همگان تمام کرده اند و راه بهانه جویی را بر همه کس بسته اند.(7)

    4- از آنجا که این دنیا محل آزمون و امتحان است(8) ، دعوتگران به تاریکی و کژی هم فرصت گمراه کردن دارند تا آدمی با اختیار و انتخاب ، مسیر خود را طی کند نه با اجبار و اکراه. به همین جهت لازم می نماید که به طور دائم نور و ظلمت در این جهان پر رمز و راز وجود داشته باشد تا اختیار ، معنا و مفهوم یابد و خدای را شکر که از آغاز آفرینش انوار هدایتش را در ملک و ملکوت بیافرید و با نشان دادن آنها رحمت و فضل خویش را اساس کار قرار داد.

    5- فراوانی و کثرت بی حدّ و حصر فضائل و مناقب امام علیه السّلام در راستای هدایت الاهی است و این همه اوصاف برای او لوازم عقلی و نتایج عرفی دارد. مگر می شود امام و پیشوا در علم و قدرت سرآمد مردمان باشد ولی مرجع و پناهگاه آنان نباشد؟! آیا جز امام کس دیگری در میان آفریدگان از این اوصاف بهره مند است تا بتوان به سوی او رفت؟!

پس سلام بر امام ، آنکه از نسل امیر مؤمنان علیه السّلام است و چون آفتاب تا روز قیامت بر جهان می تابد و کیست گمراه تر از کسی که از هوای نفس خود پیروی کند و از راهنمایی خداوند کناره گیرد(9).

 

منابع
1-رَبُّنَا الَّذِي أَعْطَىٰ كُلَّ شَيْءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَىٰ(طه/50)
2-وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ(الذاریات/56)
3-كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ(البقره/242)
4-هُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُوا بِهَا فِي ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ(الانعام/97)
5-وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً(البقره/30)
6-ادْعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ(النحل/125)
7-لِئَلَّا يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ بَعْدَ الرُّسُلِ(النساء/165)
8-وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَجَعَلَكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَٰكِنْ لِيَبْلُوَكُمْ فِي مَا آتَاكُمْ(المائده/48)
9-وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنِ اتَّبَعَ هَوَاهُ بِغَيْرِ هُدًى مِنَ اللَّهِ(قصص/50)

علی اکبر تلافی

تابستان 1392